TOP PRYMA

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe PIT?

Właściwe przechowywanie dokumentacji podatkowej jest bardzo ważne – to nasz dowód w przypadku wszczęcia postępowania podatkowego. Ale rozliczenie PIT potrzebne jest także do wzięcia pożyczki, czy potwierdzenia niektórych umów, dlatego też ich przetrzymywanie jest ważne. Ale czy potrzebne nam są rozliczenia sprzed 10 lub 15 lat?

Bez względu na to, czy prowadzisz własną działalność, czy jesteś osobą zatrudnioną, wypełnienie PIT jest twoim obowiązkiem. Trzymanie dokumentacji podatkowej jest obowiązkiem, jednakże nikt nie wymaga by posiadać w domu całe archiwum PIT. Jak długo zatem trzymać PIT-y, aby nie złamać prawa?

Ile lat trzeba przechowywać PIT-y?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, dokumentację podatkową powinniśmy przechowywać przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego. Inaczej to wygląda w przypadku firm, a inaczej w przypadku osób fizycznych – rok podatkowy może bowiem skończyć się w raz z końcem roku kalendarzowego lub np. w kwietniu roku następnego, jeśli firma w ten sposób wybrała prowadzenie roku podatkowego.

Tak długi okres przechowywania dokumentacji podatkowej związany jest z tym, że w tym okresie wciąż może zostać wszczęte postępowanie przez Urząd Skarbowy, a zatem aby udowodnić swoją niewinność, czy działanie zgodnie z literą prawa, niezbędne jest przedstawienie dokumentacji.

Jak długo trzymać PIT-y w przypadku postępowania skarbowego?

Jeśli w stosunku do nas, lub naszej firmy prowadzone było postępowanie skarbowe, oznacza to że również i czas, jaki musimy trzymać PIT-y się wydłuża. Ile lat trzymać PIT-y w takim wypadku? Tu również obowiązuje okres 5 lat, ale tym razem od zakończenia prowadzenia postępowania, a jeśli wciąż trwa, okres ten wydłuży się o kolejne lata.

Jakie PIT-y mogę zniszczyć w 2023 roku?

Jeśli w stosunku do ciebie lub twojej firmy nie toczy się żadne postępowanie skarbowe, w 2023 roku możesz zniszczyć PIT-y za rok podatkowy 2018 – pamiętaj, że rok podatkowy nie zawsze jest zgodny z rokiem kalendarzowym, a zatem przed utylizacją dokumentów upewnij się, że minęło już 5 lat od zakończenia roku podatkowego!

Jak zniszczyć PIT-y zgodnie z przepisami?

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych nakładają zarówno na przedsiębiorców, jak i na osoby prywatne wysokie kary za nieprofesjonalne niszczenie dokumentacji. Na PIT widnieją nie tylko informacje o naszych finansach, ale przede wszystkim dane osobowe – pesel/NIP, a także dane wrażliwe, które po odtworzeniu dokumentów mogą być okazją dla oszustów do zaciągnięcia pożyczki czy wykorzystania dokumentacji przeciwko nam.

Profesjonalne niszczenie dokumentów w Warszawie wykonywane jest przez firmy, które nie tylko działają zgodnie z wytycznymi, które zapisane są w ustawie, ale również biorą na siebie pełną odpowiedzialność za ewentualny wyciek poufnych danych.

Aby mieć pewność, że dokumenty zostały zniszczone w sposób profesjonalny, warto zatem powierzyć to zadanie profesjonalistom!